Blog

Asansör Motoru

Asansör Motoru

Geçmişten bu güne dek asansör sistemleri her daim geliştirilmiş ve günün teknolojisiyle orantılı şekilde modernize edilerek tasarlanmıştır. Kullanım alanı ve amacına göre farklı teknik özelliklerle donatılarak en verimli şekilde yapılara monte edilen asansörlerin kuşkusuz motor kapasitesi de son derece önem teşkil etmektedir. Asansörler kullanım trafiğe bağlı şekilde teknik özellikler içerdiğinden ötürü üzerinde barındırdığı Asansör Motoru da bu doğrultuda tercih edilmektedir. Yani asansörün taşıma kapasitesi, seyir mesafesi gibi önemli detaylar, asansörün teknik donanımını belirlemektedir. Ancak genel olarak motor aksamı konusunda bilgi aktarımı yapmak gerekirse, dişli ve dişsiz motor çeşitleri olarak iki sınıfta incelememiz mümkündür. Bu noktada Dişlili Asansör Motoru nedir ve nasıl çalışır? Diye sorduğunuzda, dişlili motorların motor miline bağlanan bir dişli kutusunun bulunduğu ve bu bağlamda makine dairesi gerektirdiğini söyleyebiliriz. Dişli asansör motorlarında verim %75 sınırındadır. Bu sınırlama nedeniyle motor istenen güçle orantılı şekilde 2 kat büyük seçilmelidir. Tabi ki, bu diğer ekipmanlarında büyük seçilmesine neden olur ve ne kadar geniş taşıma kapasitesi, o kadar büyük makine dairesi gerektirir. Dolayısıyla trafiğin az olduğu noktalar için dişlili asansör sisteminin çok tasarruflu bir seçim olacağı söylenemez.

Bunun dışında Asansör Motoru Fiyatları hususundaki merakınız için yine tercih ettiğiniz sistem ve motor modeline bağlı olarak fiyatlarda değişkenlik olabileceğini söyleyebiliriz. Örneğin; maksimum 800kg ile 1300kg arasında taşıma kapasiteli bir ürün ile 5000kg ve üzeri taşıma kapasitesi içeren bir ürünün fiyatı birbiriyle aynı olmayacaktır. Bundan ötürü sıfırdan asansör sistemi yaptıracak veya var olan sistemde sadece motor değişikliği yapacaksanız, sistemden en iyi şekilde verim alabilmek için uzman desteğine başvurmanız ve doğru ürünü satın almanız önemlidir. Bu hususta Bulut Makina kuruluşundan yardım almanızı önermekteyiz. Firma uzun yıllardır bu alanda sınırsız ürün yelpazesi eşliğinde hizmet vermekte ve referansları incelendiğinde ise %100 memnuniyet elde ettiği görülmektedir.

İster sıfırdan proje isterseniz de Asansör Motoru ile birlikte bazı teknik aksamların değişmesi talebinde bulunun fark etmeksizin her koşulda profesyonel hizmet alacağınızı bilmelisiniz. Firma tarafınıza tabiri caizse kapalı kutuda hizmet vermemektedir. Merak ettiğiniz her soruyu detaylı olarak açıklamakta ve garantili hizmet sunmaktadır. Mesela, her birey asansör sisteminde Asansör Motoru Özellikleri hakkında bilgi edinmek ister. Tercih ettiğiniz modele bağlı olarak sizlere detaylı şekilde teknik bilgi verilecektir. Ancak hangi sistemi istediğinizi bilmeden genel olarak tek bir model üzerinde bilgi vermek doğru değildir. Çünkü dişlili ve dişlisiz motor tiplerinin her birinde teknik özellik farklılık gösterir. Buna bir ürünü baz alarak örnek verecek olursak;

Yük; 320kg-2000kg
Hız; 0.4-1,75m/s
Askı tip; 2:1
Voltaj; 220-380
Statik yük; 5000kg

Bu değerler başka bir üründe tamamen farklı şekilde görülecektir. Bundan ötürü kullanım alanındaki asansör modeli ve taşıma kapasitesiyle alakalı en doğru ürün için yetkililere danışmanızda fayda vardır.